אוניית המלט הטורקית

אוניית המלט הטורקית, או בשמה הרשמי MV Dogruyollar II , הייתה אוניית מטען צובר בינונית אשר הובילה מטענים תחת הדגל הטורקי. בשנת 1998 הובילה האוניה מטען של כ-850 טון שקי מלט לנמל אשדוד. בדרך נתקלה האונייה בסערה עזה, שהביאה להצפה של חדר המנועים והשבתה של המנועים. הצוות ניסה להפעיל את המנועים מחדש, אבל האוניה המשיכה להתמלא מים עד שנתתה על צידה. הסערה סחפה את האונייה לכיוון חיפה (לאזור חוף שכונת בת גלים). כול הניסיונות להציל את האונייה נכשלו, הצוות פונה ולבסוף טבעה האונייה לגמרי. אומנם הבעלים של האונייה הפסיד אותה (ויש האומרים שגרף פיצוי נאה מחב’ הביטוח) אך אנחנו הרווחנו את אחד מאתרי הצלילה המדהימים והמעניינים בישראל בקטגוריה של הספינות הטרופות.

כיום האוניית המלט הטורקית מונחת לה על צידה על קרקעית חולית בעומק 12 מטר, לא הרחק מחוף בת גלים (המרחק הקטן מהחוף אפילו מאפשר שחייה אליה). דלתות תאי המטען של האונייה כנראה נפתחו כאשר טבעה וכול מטען שקי המלט הענקיים מפוזר סביבה על הקרקעית. המלט בשקים התקשה והם הפכו לסוג של בולדרים ענקיים שעל רקע האונייה יוצרים מחזה סוריאליסטי משהו. על אף האופי הסוער של הים התיכון, נשארה אוניית המלט הטורקית שלמה לגמרי. אתר הצלילה גמיש מאוד ומאפשר סיור היקפי מסביב לאונייה, ביקור בתוך תאי המטען ואף חדירה זהירה פנימה לתוך המדורים (למוסמכים). בימים של ראות טובה, ניתן לראות את גוף האוניית המלט הטורקית מחוץ למים, זהו מחזה מרשים למדי.

בעלי חיים ימיים רבים מצאו את ביתם בגוף האונייה ובעונה, האתר הופך ל”עיר” תת מימית שוקקת ותוססת בדגה מסוגים רבים ומגוונים. עקב סמיכותה לחוף, האוניה מושכת אליה דייגי צילצל רבים, לכן מומלץ להיזהר במהלך הצלילה. עקב הסמיכות לנתיבי שייט, האונייה סומנה בעבר במצוף צהוב. נכון לקיץ 2015 המצוף לא נמצא במקומו (כנראה נסחף בסערה או נגנב) ולכן על מנת למצוא את האתר יש להסתמך על משהו שמכיר טוב את המפרץ.

פרופיל הצלילה מאפשר צלילה נינוחה וארוכה אשר תאפשר לבצע מחקר מעמיק של האונייה. הצלילה מתאימה לצוללים מכול הרמות. מומלץ להצטייד בסכין שכן ישנן רשתות רפאים רבות שנתפסו על גוף האונייה. עקב הביקוש הרב לצלילה באתר האונייה הטורקית, מומלץ להקדים להירשם לצלילות אליה. ל למידע עדכני, ניתן להתעדכן בלוח הפעילות המועדון.

אוניית המלט הטורקית
אוניית המלט הטורקית
אוניית המלט הטורקית
אוניית המלט הטורקית
אוניית המלט הטורקית
אוניית המלט הטורקית
הצג
הסתר