הדוברה הגדולה

הדוברה הגדולה, כלי השייט הטבוע הגדול ביותר בישראל, היא ללא ספק אחד מאתרי הצלילה הייחודיים שיש לנו בארץ. המראה המרשים שלה, שוכבת לה על קרקעית הים, הוא עוצמתי ביותר וישאיר כל צולל עם פה פעור.

 בשמה הרשמי Trinacria Primo, שימשה כדוברת עבודה לבניית המזח של תחנת הכוח של חדרה. לילה אחד במהלך סערה חזקה, היא ניתקה והתרסקה בחוזקה על שובר הגלים. הצוות ששהה על הדוברה נלכד בתוכה וחולץ על ידי מסוק של חיל האוויר. הדוברה ניזוקה קשה ונגררה לנמל חיפה לצורך תיקונים. משהתברר כי אין טעם לנסות לתקנה, פורק ממנה כל הציוד והיא הוטבעה כ- 2.5 ק”מ אל מול חוף דדו בחיפה. הדוברה מונחת בעומק של כ-36 מטר, חרטום לכיוון דרום-מערב. אורכה הוא כ-108 מטר ורוחבה -25 מטר, ענקית אמיתית. בשל גודלה והעומק בה היא נמצאת, דיי קשה להקיף את כל האתר בצלילה בודדת. בגוף הדוברה ישנם כמה פתחים המאפשרים כניסה לתוכה וביקור בין מדורי העבודה השונים.ביצוע צלילת חדירה מומלץ רק למנוסים ומוסמכים לכך. למרות גודלה העצום , הזרמים והסערות עשו בה שמות וניתן לראות כי דפנותיה מתחילות להתפרק. הפתחים הרבים בגוף הדוברה משמשים כבית מחסה למגוון בעלי חיים ימיים כגון: ברקנים, גרזנונים ולוקוסים. בתקופה בה המים קרים, ניתן לראות בסביבתה כמויות נכבדות של חתולי ים. מומלץ להגיע לאתר בימים של ראות טובה, ים שקט ורגוע מאחר והאיזור בה נמצאת הדוברה רגיש מאוד בעיתות של ים גובה והראות מתקלקלת מהר מאוד. שילוב של ים שקט וראות טובה יאפשרו לכם הנאה מרבית מאתר צלילה זה.

פרופיל הצלילה באתר הדוברה הגדולה מאפשר זמן תחתית קצר יחסית, במידה ורוצים להאריך את זמן התחתית מומלץ להישאר על גבי סיפון הדוברה (עומק של כ-25 מטר) ולהימנע מכניסה למדורים או מירידה לקרקעית. מומלץ להצטייד בתערובת נייטרוקס (לבעלי ההסכמה). בשל העומק, הצלילה מתאימה לבעלי הסמכת כוכב שני ומעלה.

ההפלגה לאתר הדוברה הגדולה הינה ארוכה יחסית, לחילופין ניתן לפגוש את הצוללים בחוף בת גלים (חוף הגולשים – מול המחלף החדש) ולקצר את זמן ההפלגה משמעותית. יש להתעדכן בלוח פעילות המועדון לגבי הזמנים והמנהלות.

הדוברה הגדולה 2
הדוברה הגדולה 2
הדוברה הגדולה 1
הדוברה הגדולה 6
הדוברה הגדולה 5
הדוברה הגדולה 4
הצג
הסתר