הניצן

הספינה "ניצן" עברה שלושה גלגולים בחייה: היא תוכננה במקור כספינת דיג אזרחית.  כשנמסרה היא קיבלה תפקיד נוסף על עצמה, ספינת סיור צבאית. על סיפונה התקונו במסווה תשתיות למקלעים ותותחים שאפשרו בזמן קצר להפוך את יעודה. כך היא שימשה שנים רבות כספינת דייג מן המניין ובמקביל הייתה גם חלק מפלגת ספינות הדייג של חיל הים.

בשנת 2010, סיימה ה"ניצן" את שירותה כספינה פעילה ונרכשה בידי התאחדות הישראלית לצלילה על מנת להפוך לאתר צלילה. בשמך זמן רב עמלו התאחדות הצלילה ומועדוני הצלילה על מנת לקבל היתר הטבעה. באפריל 2012 ירדה ה"ניצן" למצולות, בהטבעה מבוקרת ובכך התחילה את הגלגול השלישי (וכנראה האחרון בחייה) והפכה לאתר צלילה. בטרם הספינה טובעה בוצעו בה עבודות הכנה נרחבות שכללו: ניקיונות, סגירה/פתיחה של פתחים ומעברים, ניתוק ציוד מיותר וכדומה. נלקח לקח מהטבעות קודמות כדי לתכנן את אתר בצורה כזאת שתבטיח עמידות רבה יותר מול איתני הים.

אתר הצלילה של ה"ניצן" הוא האתר הכי צעיר ברצועת החוף הצפונית ובין הכי צעירים בארץ כולה. הספינה שוכבת על מישור חולי, כ-6 ק"מ מהחוף בעומק של 26 מטר. הספינה עצמה היא באורך של כ-25 מטר. בצלילה ניתן לשלב גם סיור חיצוני מסביב לספינה ואילו המנוסים יותר/מורשים יכולים לבצע צלילת חדירה לתוך המדורים.

פרופיל הצלילה אינו מורכב מידי, אך אינו מתאים לבעלי כוכב ראשון עקב מגבלת העומק.

הניצן
הניצן
הניצן
הניצן
הניצן
הניצן
הצג
הסתר