מערות אכזיב

אתר הצלילה מערות אכזיב מייצג  את הקסם של שמורת חוף אכזיב בצורה הטובה ביותר. למי שטרם צלל לחופיו הצפוניים של הים התיכון, אתר זה יהווה הקדמה טובה להיכרות עם מאפייניו של האיזור.

אתר הצלילה מערות אכזיב נפרש דרומית משפך נחל כזיב, לאורכה של השונית שבבסיסו של תל אכזיב. בחלקו הראשון של הטיול באתר (מאיזור ההעמקה עד לשונית) מציג ממצאים גיאולוגיים מעניינים ומרשימים בדמות סלעי ענק, שבעזרת הזרמים, קיבלו צורות שונות ומשונות. בחלקו השני של הטיול ניתן להתרשם מהשונית העשירה, אשר משמשת בית לבעלי חיים וצמחייה ימית מגוונת. בנק' המפגש של השונית עם בסיסו של תל אכזיב ישנן שלושה מערות בגדלים שונים. לעיתים המערות "נעלמות" אחרי שהן מתמלאות בחול, לכן ניתן לפספס אותן בקלות. הכניסה לאתר היא משפך נחל כזיב. כדאי לשים לב לחלוקי הנחל המפוזרים על הקרקעית באיזור הכניסה למים, שכן הם עשויים לאתגר גם את הצולל המיומן ביותר בעת הכניסה. לאחר טילוף קצר מערבה, תופסים כיוון דרומה לעבר סלע הבסיס של תל אכזיב ומעמיקים. סימן דרך אשר עשוי לעזור בהתמצאות הינם צמד סלעים המזכירים פטריות. לאחר התרשמות מהסלעים, ניתן להמשיך ולהגיע לשונית. על מנת לא לפספס את המערות, יש להיכנס לחלק הפנימי של השונית ולהמשיך את הטיול כאשר נעים בין השונית לבין סלע הבסיס (סלע הבסיס נמצא משמאל). המערה הראשונה נמצאת כמה מטרים אחרי תחילת השונית, והיא יותר כמו כוך קטן. המערה השנייה יותר גדולה ומוסתרת על ידי סלע, כך שיש לשים לב טוב כדי לא לפספסה. המערה השלישית נמצאת לקראת סוף סלע הבסיס והיא גם הגדולה ביותר. לאחר הסימן לחזור בחזרה. את החזרה כדי לבצע בצידה החיצוני של השונית, כדי לקבל עליה נק' מבט נוספת.

הצלילה באתר מערות אכזיב היא רדודה יחסית ונעה בין 3-5 מטר. פרופיל הצלילה מאפשר צלילה נינוחה עם זמן תחתית של כשעה ומעלה (בהתאם לצריכת האוויר). הצלילה מתאימה לצוללים מכול דרגות ההסמכה. כדאי להתייחס לכמה דגשי בטיחות בעת הצלילה באתר זה. למרות היותו שמורת טבע אשר אסורה לדייג, מתקיימת במקום לעיתים פעילות של סירות דייג, אי לכך חובה להצטייד במצוף ולהיות ערני לכלי שייט. יש להיזהר מקרסים ורשתות רפאים ומומלץ לשאת סכין צלילה במהלך הצלילה. הצלילה מתבצעת בים פתוח ולכן מאוד לא מומלץ לצלול כאשר הים גלי ולא שקט. המרכז הימי אינדיגו מוציא מידי פעם צלילות מודרכות למקום, מומלץ להתעדכן בלוח פעילות המועדון.

צלילה בשמורת אכזיב - מערות אכזיב 7
צלילה בחוף שמורת אכזיב - מערות אכזיב 8
צלילה בחוף שמורת אכזיב - מערות אכזיב 1
צלילה בחוף שמורת אכזיב - מערות אכזיב 6
צלילה בשמורת אכזיב - מערות אכזיב 5
צלילה בשמורת אכזיב - מערות אכזיב 3
הצג
הסתר